You are here

Historia

Historia firmy Konecranes sięga 1910 roku, kiedy to założono warsztat naprawy silników elektrycznych KONE Corporation. Rozwój firmy na przestrzeni lat był przede wszystkim organiczny, ale nie brakowało też licznych przejęć.

Konecranes history
1933Firma KONE Corporation zaczęła produkcję dużych suwnic elektrycznych. Początkowo głównymi klientami były przedsiębiorstwa z przemysłu celulozowego, papierniczego i energetycznego.
1936Firma rozpocz__a produkcj_ elektrycznych wci_gników linowych. W 1947 r. do oferty produktów dodano _urawie portowe.
1950'sW latach powojennych nastąpił szybki rozwój działalności w zakresie żurawi portowych.
1962KCI Konecranes podpisuje z klientem pierwszy kontrakt konserwacji prewencyjnej.
1973Firma rozpoczyna ekspansję międzynarodową, po raz pierwszy przejmując spółkę w Norwegii (Wisbech-Refsum). W 1983 r. firma zdobywa pierwszy przyczółek w Stanach Zjednoczonych, kupując firmę R&M Materials Handling w Springfield w stanie Ohio. W 1986 r. Konecranes staje się właścicielem francuskiej firmy Verlinde z siedzibą w Vernouillet. (Szczegółową historię fuzji i zakupów można znaleźć w sekcji Informacje dla inwestorów).
1988W 1988 r. działalność KONE Corporation związana z suwnicami została zorganizowana w odrębnym dziale KONE Cranes Division. Od 1990 r. firma kładzie wielki nacisk na utrzymywanie pozycji lidera rozwiązań technicznych.
1991Firma rozszerza działalność na Wielką Brytanię, kupując firmę Lloyds British Testing działającą w Wielkiej Brytanii i Australii. Rozpoczęto szeroko zakrojony program restrukturyzacji, trwający do 1994 r. Jedną z podjętych inicjatyw było zmniejszenie liczby zakładów produkcji suwnic z 19 do 4.
1994Fińska grupa giełdowa KONE Corporation dokonała restrukturyzacji wiążącej się ze sprzedażą wszystkich firm niezwiązanych z podstawową działalnością, jaką były dźwigi szybowe (windy). Ze sprzedanego działu produkcji suwnic utworzono 15 kwietnia 1994 r. firmę KCI Konecranes.
1996W 1996 r. firma KCI Konecranes weszła na giełdę helsińską. KCI Konecranes jest międzynarodową spółką akcyjną.
1997W 1997 r. firma KCI Konecranes dokonała pierwszego zakupu w Niemczech, przejmując firmę MAN SWF Krantechnik. Duży wzrost organiczny na rynku niemieckim zachęcił firmę do dodatkowych zakupów w 2000 r.
2002W 2002 r. firma KCI Konecranes jako pierwszy zagraniczny producent suwnic otrzymała pełen zakres licencji gospodarczych w Chinach, w tym licencje na import i eksport. W tym samym czasie zdobyto przyczółek w Japonii, nawiązując współpracę w formie joint-venture z firmą Meidensha Corporation.
2004Zakup szwedzkiej firmy SMV Lifttrucks AB z siedzibą w Markaryd umożliwił rozszerzenie oferty produktów o wózki widłowe i wózki kontenerowe (reach stacker).
2005Zakupienie przez KCI Konecranes niemieckiej firmy R.Stahl Fördertechnik, będącej działem produktów przeładunkowych R.STAHL AG, pozwoliło połączyć czołowe marki branży suwnic oraz najbardziej nowatorskie technologie. Stahl jest ważnym graczem w sektorze specjalistycznych urządzeń dźwignicowych.
2006KCI Konecranes przejmuje MMH Holdings Inc. i rozszerza swą ofertę produktów. Dodatkowo przejęcie to, dzięki wielkiej liczbie zainstalowanych urządzeń MMH, otwiera przed działem serwisu nowe możliwości rozwoju.
2006KCI Konecranes stworzyło i wprowadziło do użytku nową, jednolitą w skali światowej strategię i tożsamość, usuwając jednocześnie przedrostek KCI. W tym samym czasie wprowadzono hasło „Lifting Businesses” (Wznoszenie biznesów) TM, który kładzie nacisk na ukierunkowanie w stronę poprawy efektywności i produktywności urządzeń podnoszących, jak również serwisu.
2007Konecranes dodało do listy swoich produktów transporter kontenerowy dzięki przejęciu praw do wszystkich produktów oferowanych przez niemiecką firmę Consens Transport Systeme GmbH, jednocześnie rozpoczynając jego produkcję.
2007Konecranes wzmacnia swoją pozycję w dziedzinie serwisu maszyn przemysłowych (MTS) poprzez przejęcie spółek Kongsberg Automation AS w Norwegii oraz Reflete Maskinservice AB w Szwecji.
2008Konecranes zwiększa swoje udziały w japońskiej firmie Meiden Hoist System Company Ltd (MHS) z 49 do 65 procent. Celem zwiększenia udziałów w MHS było zwiększanie obecności Konecranes na dużym japońskim rynku wciągników.
2008Zakup hiszpańskich firm Eydimen 2000 S.L. i Ausió Sistemas de Elevación S.L. pozwolił Konecranes rozwijać w Hiszpanii działalność w zakresie suwnic, wciągników i serwisu.
2008Serwis maszyn przemysłowych nadal podlega ekspansji poprzez przejęcie spółek z rynku skandynawskiego oraz Wielkiej Brytanii.
2009Konecranes wchodzi do nowego segmentu działalności poprzez przejęcia spółek zajmujących się rozwiązaniami zarządzania załadunkami przy użyciu systemu szyn aluminiowych, a także manipulatorów.
2009Konecranes prezentuje rewolucyjne suwnice przemysłowe SMARTON®, których zastosowanie pozwala zmniejszyć zużycie energii i jej koszty nawet o jedną trzecią.
2009Konecranes przejmuje 65% udziałów Sanma Crane Manufacture Co. Ltd., jednego z czołowych chińskich producentów wciągarek i suwnic.
2010Konecranes dokonuje sześciu zakupów w dziedzinie serwisu obrabiarek w Danii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
2010Konecranes ogłasza sześć przejęć spółek związanych z rynkiem serwisu maszyn przemysłowych (MTS) w Danii, Wielkiej Brytanii oraz USA.
2010Opracowany przez Konecranes system NearGuard wykorzystujący technologię RFID do identyfikacji ciężkich wózków widłowych i wózków konetenerowych (reach stacker) otrzymuje brytyjską nagrodę IMHX Design 4 Safety.
2010Konecranes skonstruowało najmniejszą na świecie suwnicę do elektrowni atomowych oraz transporter beczek ze zużytym paliwem radioaktywnym.
2011Konecranes przejęło 100% udziałów w spółce WMI Cranes Ltd. (WMI). Przejęcie to było znaczącym krokiem we wzmocnieniu pozycji Konecranes na rynku indyjskim.
2011Konecranes rozpoczęło produkcję nowej w pełni ergonomicznej kabiny do suwnic portowych i suwnic technologicznych.
2011Konecranes wprowadza pierwsze produkty z rodziny usług zdalnych TRUCONNECT®.
2011Konecranes nabywa 100% udziałów saudyjskiego producenta suwnic Saudi Cranes & Steel Works Factory Company Limited („Saudi Cranes”).
2012Konecranes wprowadziło nową generację wciągników łańcuchowych CLX, która przyspieszyła ich cykl produkcyjny, jak również poprawiła bezpieczeństwo pracy i oszczędność zużywanej energii.
2012Konecranes otwiera nowe Centrum Niezawodności w Jingjiang w Chinach.
2012Konecranes zakończyło tworzenie pełnego pakietu dodatkowych opcji do produktów RTG, które obejmują m.in. opcję zasilania hybrydowego, oszczędności zużycia paliwa, zasilanie bębnem kablowym (elektryczne).
2012Produkt Konecranes Smarter Cabin zwyciężył w konkursie Fennia Price 2012. Kabina ta używana jest w suwnicach natorowych technologicznych, RTG, RMG oraz w transporterach kontenerów.